Яндекс.Метрика
Главная / ОСАГО / Удержание НДС при выплате страхового возмещения по ОСАГО

Удержание НДС при выплате страхового возмещения по ОСАГО

Подборка определений Высшего специализированного суда Украины (ВССУ) в делах о взыскании страховых выплат по ОСАГО, где изложены правовые позиции касательно удержания НДС при выплате возмещения непосредственно на счет потерпевшему.

В соответствии с п. 36.2. ст. 36 Закона Украины «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев наземных транспортных средств» если возмещение затрат на проведение восстановительного ремонта транспортного средства с учетом износа производится непосредственно на счет потерпевшего, сумма, которая соответствует размеру оцененного ущерба, уменьшается на сумму определенного в соответствии с законодательством налога на добавленную стоимость. При этом доплата в размере, который не превышает суммы налога, осуществляется при условии получения страховщиком (МТСБУ) документального подтверждения факта оплаты проведенного ремонта.

Следует отметить, что имеет место практика, когда данная норма применяется в том числе и при взыскании выплат со страховых компаний в судебном порядке. О правильности применения данной нормы судами первой и апелляционной инстанции свидетельствуют соответствующие определения кассационного суда (ВССУ).

Однако, хотелось бы обратить внимание, что вычет судом  НДС из общей суммы, которая подлежит взысканию, возможен лишь в случае наличия расчета суммы налога на добавленную стоимость в заключении автотовароведческой экспертизы.

Определение ВССУ от 10.06.2015 года в деле №6-2765св15:

…Апеляційний суд змінив рішення суду першої інстанції, зменшивши розмір відшкодування майнової шкоди, згідно з п. 36.2 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», відповідно до якого, якщо відшкодування витрат на проведення відновлювального ремонту пошкодженого майна (транспортного засобу) з урахуванням зносу здійснюється безпосередньо на рахунок потерпілої особи (її представника), сума, що відповідає розміру оціненої шкоди, зменшується на суму визначеного відповідно до законодавства податку на додану вартість (далі — ПДВ).

Разом з тим суд апеляційної інстанції не перевірив чи враховано ПДВ експертом при наданні висновку про розмір майнової шкоди, оскільки із судової автотоварознавчої експертизи від 29 січня 2014 року № 022 вбачається, що всі автотоварознавчі дослідження містять висновок щодо розміру майнової шкоди, заподіяної власнику пошкодженого автомобіля марки 3A3-Daewoo, державний номерний знак НОМЕР_1, та вартості відновлювального ремонту транспортного засобу без урахування ПДВ, у зв’язку з чим у калькуляціях до звітів відсутній окремий рядок з визначенням розміру ПДВ, який був би наявний у разі його включення

Аналогичный вывод содержится и в определении ВССУ от 10.06.2013 года (дело №6-18538св13):

…Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій. Посилання у скарзі на те, що розмір страхового відшкодування визначений з урахуванням  податку  на  додану вартість, є безпідставним, оскільки спростовується рахунком-фактурою від 21 травня 2012 року (а.с.33), який покладений судами в основу судових рішень і про яку відповідач замовчує у скарзі…

Если в заключении автотовароведческой экспертизы учтен и НДС, его выплата возможна при условии фактического осуществления ремонта поврежденного авто на СТО, которое зарегистрировано плательщиком налога на добавленную стоимость (определение ВССУ от 27.05.2015 року в деле №6-6243св15).

…Із мотивувальної частини висновку судової автотоварознавчої експертизи вбачається, що вартість відновлювального ремонту, проведення якого б дозволило отримати відремонтований автомобіль без урахування експлуатаційного зносу деталей, становить 41 249 грн 24 коп. (у тому числі ПДВ)…

…З огляду на положення п. 36.2 ст. 36 Закону сума ремонту пошкодженого автомобіля з урахуванням податку на додану вартість має бути виплачена страховою компанією чи стягнута судом після надання документів про фактичне понесення таких витрат. Судам у таких випадках необхідно з’ясовувати наявність двох обставин: 1) фактичне здійснення ремонту автомобіля; 2) чи зареєстрований надавач послуг з ремонту автомобіля є платником ПДВ

…Оскільки апеляційним судом установлено, що на час вирішення справи судом апеляційної інстанції судом автомобіль Dacia Solenza», державний реєстраційний номер НОМЕР_2, не відремонтовано, а доказів про понесення витрат на оплату робіт із відновлення автомобіля платником податку на додану вартість не надано, висновок апеляційного суду про обов’язок відповідача виплатити страхове відшкодування із урахуванням податку на додану вартість є передчасним

Определение ВССУ от 31.05.2017 года:

У матеріалах справи відсутні докази на підтвердження факту оплати проведення ремонту транспортного засобу у платника податку на додану вартість, суму матеріального збитку з урахуванням податку на додану вартість стягнуто безпосередньо на користь ОСОБА_3.

Разом із тим, з акту виконаних робіт (а.с. 30) вбачається, що підприємство, яке проводило ремонт вказаного автомобіля — ТОВ «Целтер Авто», не є платником податку на додану вартість.

Ураховуючи зазначене, апеляційний суд у порушення вимог ст. ст. 212-214, 316 ЦПК України не вирішив питання про зменшення розміру майнової шкоди, яка підлягає стягненню з ПрАТ СК «Провідна» на користь ОСОБА_3.

Выводы:

  1. Потерпевший может получить доплату в размере НДС при условии предоставления доказательств проведенного ремонта транспортного средства;
  2. Ремонт должен быть произведен на СТО, которое является плательщиком НДС.

driveua.net


Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.